Česká fantasy sága se rozjíždí! | Ydris - kniha první

Výsledek obrázku pro odkaz tastedarů
zdroj: Databáze knih

Název: Ydris, kniha první
Originální název: -//-
Autoři: Květoslav Hönig, Ondřej L. Hrabal
Žánr: Fantasy, česká literatura
Nakladatelství: na vlastní náklady, Nugis Finem
Počet stran: 328
Série: Odkaz tastedarů, 1. díl

Děj (oficiální anotace)


Ydris je počátečním dílem epické fantasy ságy, kterou obklopují ilustrace, hudba a rozsáhlá mapa. Rozvětvený komplexní příběh obohacený písněmi, básněmi a vlastními jazyky je zasazen do propracovaného světa s pestrou historií i kulturou. Magie s limity, bytosti inspirované slovanskou mytologií, humor, intriky…
Vítejte.

Dějiny Avirie jsou psány krví. Od jejího osídlení a bojů se stvůrami, přes rodové války, barbarské nájezdy, povstání či mor, poznal lid této země jen málo míru. Přesto se zdá, že si bohové mír stále nepřejí.

Trůnu se ujímá Orseon Delran a v jeho rukou nyní leží osud země. Leč není jediným, kdo chce tkát látku dějin. Ne všechny rody se jeho vládě hodlají poddat bez boje. Orseonovu mysl také trápí uprchlí Acrel a Artianas z rodu Zanfree, potomci svrženého krále, kteří se ztratili neznámo kam.

Ze všech jsou to pouze rytíři Bratrstva a Stříbrné kněžky, kteří stojí neotřeseni, pilíře moci a jistoty v bažině chaosu, strhávající slabé pod dusivé bláto. Jen čas ukáže, zdali meče Bratrů a magie čarodějek dokáží odolat šířící se temnotě.

Mezitím se v hlavním městě schyluje k válce nočních cechů. A Wrael, prohnaný loutkář, tančí po jejím bitevním poli - po ulicích. Ze stínů tahá za špagáty svých loutek a s potměšilým úsměvem na tváři je nechává skákat, jak se mu zlíbí. Je to muž, jehož motivy nikdo nezná. Muž, který ví snad o všem, co se ve městě děje. Za jeho vědomosti platí cechmistři zlatem. A nejen oni. Pro Wraela má nový úkol také správce města, který jej nechá sledovat podezřelou bělovlasou ženu.

A daleko za hranicemi království, za Bílými horami, v zemi zvané Waleyrská divočina, se mladý barbar probouzí z neustále se opakujících vidění. Jen tři z nich si však dokáže s procitnutím vybavit - zasněžený průsmyk vysoko v Bílých horách, majestátní chrámovou stavbu z kamene a v neposlední řadě… bělovlasou ženu.

(děj mi přišel takový komplikovanější na plnohodnotný popis děje, proto jsem raději použila anotaci ke knize)


Hodnocení

Ze začátku jsem měla problém se zorientovat v postavách a hlavně území - po pár kapitolách to však bylo již dobré a já si čtení opravdu užila. Styl psaní byl dobrý, ne nejlepší, ale na české poměry to bylo vydařené. Na knihu jsem četla dost recenzí a většina kritiky se týkala právě stylu psaní. Já si však nemůžu stěžovat a knížku si nemůžu vynachválit :).

Postavy byly zajímavé - jak jejich historie, tak chování. Nejvíce jsem si oblíbila Wraela, protože takovou postavu si nelze neoblíbit přeci. Ani ne záporák, spíš člověk, který těží z hlouposti druhých. Samozřejmě zde jsou i jiné postavy, které jsou také zajímavé. Nechci však prozrazovat jména, abych vás neochudila o to nejlepší :).

Celkově hodně si vážím vlastního fantasy světa, který autoři vymysleli zcela sami. Ať už mluvím o historii, jazyce obyvatel, různých příšerách, ... Jsem z něj celkem paf a fakt se mi líbí! Je to opravdu skvěle propracované a já se nestačím divit.

„Ve chvíli, kdy získám Úsvit, ho zabiju.
Ve chvíli, kdy Aknar zemře, ji zabiju.“

Hodně jsem přemýšlela, zda mi něco v knize vadilo. Knížku jsem opravdu hltala a četla se mi skoro sama, takže chyby sem, chyby tam... Snad žádnou velkou chybu jsem v ní nenašla, přesto na začátku jsem se celkem ztrácela v postavách a to bude pro mne asi jediné mínus na knize.

Každopádně se těším na druhý díl - teď úplně nevím, kdy má vyjít (napište mi do komentářů, zda se o tuto ságu zajímáte). Další knihy si ráda přečtu a jsem osobně hodně zvědavá, jak se to všechno nakonec bude vyvíjet. 

Děj k tomu všemu doplňují kresby, které jsou opravdu nádherné a to není vše! Je možné si dokoupit i mapu světa. Pokud vám nevadí při čtení poslouchat hudbu, určitě se zajímejte se hudbu, která knížku doprovází - je opravdu vydařená :).

Obálka je jednoduchá a nic neříkající - a možná to je právě dobře. Asi ji nebudu hodnotit tak vysokým číslem, ale... černá prostě nikoho neurazí.

Knížku bych doporučila všem fantasy nadšencům, co mají rádi propracovaný svět a nejen to, samozřejmě také fandům české literatury.


Moje hodnocení

Kniha: 4/5
Obálka: 3/5

Knihu jsem četla v PDF podobě, proto nemám žádnou svoji fotku. 4 komentáře:

 1. Knihu jsem viděla v knihovně a váhala jestli si ji půjčit :) Teď lituji, že jsem ji hned nepopadla :) Vypadá to na skvělé čtení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě určitě kniha stojí za přečtení :). Tak to vyjde třeba při příští návštěvě :). Opravdu ji doporučuji 😊.

   Vymazat
 2. Moc pěkná recenze! A knížka vypadá velmi zajímavě :)
  nekonecnaknihovnicka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je opravdu velmi dobře zpracovaná :). Určitě se na ni mrkni, myslím, že za přečtení stoji.

   Vymazat